با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شماره مجوز : 51445

مشاوره رایگان

ثبت شرکت در ایتالیا

ثبت شرکت در ایتالیا

 

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت در ایتالیا روشی مناسب برای اقامت دائم اروپا است. ایتالیا، کشور جنوبی در قاره اروپا و پایتخت رم است و واحد پول این کشور € (یورو) است و دارای جمعیتی بالغ بر 60 میلیون نفر می باشد.

این کشور همچنین دارای آب و هوایی فصلی در مناطق زیبای ساحلی است، به همین منظور مورد توجه توریست های زیادی قرار گرفته است. این کشور عضو نظام سرمایه داری و همچنین دارای اقتصادی پیشرفته در نظام سرمایه داری می باشد.

 

 

ثبت شرکت در ایتالیا
ثبت شرکت در ایتالیا

 

 

صنایع مهم این کشور عبارتست از:

صنایع شیمیایی

صنایع ماشین آلات

صنایع فلزکاری

صنایع کشتی سازی

صنایع هواپیماسازی

صنایع الکتریکی

صنایع اتمی

 

 

 

برای  موفقیت جهت اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در کشور بلژیک می‌ توانید با کارشناسان موسسه حقوقی بین المللی ایرانیان تماس حاصل نموده و از مشاوره تخصصی استفاده نمایید.

 

ثبت شرکت در ایتالیا – مراحل ثبت شرکت در ایتالیا

 

مهم ترین مراحل برای ثبت شخصیت حقوقی تجاری :

1.نگارش طرح تجاری یا همان business plan و ثبت آن

2.انتخاب نام تجاری برای شرکت و ثبت آن

3.تعیین نوع شرکت (با مسئولیت محدود، سهامی عام و غیره)

4.افتتاح نمودن حساب بانکی با نام شرکت در ایتالیا

5.پرداخت حداقل سرمایه مورد نیاز به حساب بانکی مذکور با توجه به نوع شرکت

6.تصویب اساسنامه یا شرکتنامه با حضور شرکا یا سهامداران در جلسه مجمع عمومی موسس با توجه به نوع شرکت و قوانین مربوطه

7.ثبت اساسنامه یا شرکتنامه مذکور در اداره ثبت شرکت های ایتالیا و دفاتر اسناد رسمی به علاوه اداره مالیاتی

8.دریافت ID مالیاتی

9.پرداخت مالیات دولت ایتالیا از طریق پست

 

ثبت شرکت در ایتالیا – انواع شرکت ها در ایتالیا:

 

کشور ایتالیا برای شرکت های خارجی ، جذاب به نظر می آید. قبل از سرمایه اولیه، درصورت لزوم یک شرکت باید تصمیم بگیرد که چه نوع شرکتی را می خواهد تاسیس کند.

 براساس قوانین ایتالیا شرکت های زیر می توانند ثبت شوند:

 

1.شرکت با مسئولیت محدود (Srl – Societa a responsabilitalimitata)

 

حداقل ده هزار یورو برای تاسیس این نوع شرکت در ایتالیا لازم هست. سهامداران براساس سهمشان مسئولیت دارند. سرمایه ها تقسیم به آورده می شود و نمی تواند در بازار بورس لیست شود.

 

  1. تعاونی (SpA – Societa per azioni)

 

این نوع از شرکت، اساسا برای تجارت های بزرگ طراحی شده است و حداقل دو سهامدار لازم است که باید 120 هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند. سرمایه نیز به سهام تقسیم می شود که می تواند در بازار سهام اظهار شود.

 

  1. طرفیت و مشارکت کلی: General Partnership (Snc – Societa in nomecollettivo)

 

این نوع شرکت ، ایجاب می کند که حداقل دو شخص یا دو شخص حقوقی با یکدیگر جوینت شده و یک قراردادی برای فعالیت تحت نام یک شرکت امضا کنند. هیچ سرمایه اندکی هم مورد نیاز نیست. در این صورت که یک مشارکت کلی وجود دارد، همه اعضا با مسئولیت کامل می باشند.

 

  1. مشارکت محدود: Limited Partnership (Sas – Societa in accomanditasemplice)

 

شرط اصلی برای ایجاد این نوع مشارکت مانند مشارکت کلی است. حداقل یک طرف باید محدود شود با مسئولیت محدود و یک طرف کلی است با مسئولیت کامل برای تعهدات شرکت

 

  1. مشارکت محدود بواسطه سهام Partnership Limited by Shares (Sapa – Societa in accomandita per azioni)

 

دو یا افراد بیشتر باید با یکدیگر متحد می شوند. این نوع شراکت شباهت بسیاری به مشارکت محدود دارد که حداقل یک طرف باید مسئولین محدود و طرف دیگر باید عضو کلی باشد.

 

 

ثبت شرکت در ایتالیا
ثبت شرکت در ایتالیا

 

 

ثبت شرکت مسئولیت محدود (Srl – Societa a responsabilitalimitata) در ایتالیا

 

در حقوق تجارت شرکت مسئولیت محدود که اختصارا SRL نامیده می شود، به عنوان یک شرکت با شخصیت حقوقی است که به مقرارت و قوانین اجتماعی، تنها براساس سرمایه ای که توسط سهام داران سرمایه گذاری شده پاسخگو است.

شرکتی که به عنوان شرکت مسئولیت محدود ثبت می شود باید آگاه باشد که این تشکیلات، برای تجارت خرد طراحی شده است و بخاطر انعطاف و سهولت در تاسیس و اداره اش میان سرمایه گذاران خارجی محبوبیت دارد.

قوانین شرکت اخیرا اصلاح شده است و ساختار بخش مالی را تغییر داده است. تعداد افراد سهام دار نیز افزایش یافته است و مجوز ایجاد واحد ویژه و صدور بیمه نیز داده شده است.

حداقل سهام سرمایه برای ثبت این نوع شرکت درحدود 10 هزار یورو می باشد که بخش هزینه ی استارتاپ ها هستند. اگرچه 25 درصد این پول باید در وقت ثبت در بانکی که برای همین هدف گشایش یافته است، باید دپوزیت شود. برای مبالغ باقی مانده شرکت باید یک اعتبار در مقابل سهام داران اولیه برای پرداخت ایجاد کند. اگر یک نفر موسس این نوع شرکت باشد سرمایه ی اولیه باید بصورت کامل پرداخت شود.

سرمایه ی این نوع شرکت به سهام تقسیم می گردد این سهام دارای ارزش صوری بوده و آنها می توانند بصورت آزادانه منتقل شوند.

 

تعداد سهام دار مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولین محدود:

 

براساس قوانین ایتالیا به منظور تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل یک سهام دار وجود داشته باشد. در مواردی که سهام داران متعدد هستند مسئولیت در میان همه ی آنها تقسیم می شود و هر عضو دارای سهمی است که متناسب با مشارکت اولیه ی آنها می باشد.

ساختار مدیریت این نوع شرکت ها نیز درایتالیا از سوی یک مدیر، یک هیات مدیره و چند اداره با قدرت مستقل می باشد. مفاد شرکت نامه، تعداد مدیران و وظایف آنها را مشخص می کند. نحوه راستی آزمائی این نوع شرکت ها، بدین گونه است که یک هیات حسابداران گزارش حسابرسی و اظهارات مالی سالانه را تهیه می کند. اظهار مالی باید توسط سهام داران در جلسه سهام داران تصویب و به اتاق بازرگانی محل تشکیل و مقر شرکت ارائه شود.

 

نیازهای دیگر:

 

وقتی یک عضو شرکت نمی تواند قرادادی در مورد فعالیت های شرکت، تقسیمات شرکت، انتقال به خارج یا تغییر در حقوق سهام داران انجام دهد آنها حق دارند از شرکت خارج شوند. بند های اساسنامه می تواند خروج دیگر سهام داران را نیز فراهم آورد.

 

ثبت شرکت در ایتالیا – ایجاد شعبه branch  در ایتالیا:

 

یک شعبه در خاک ایتالیا به منزله ی ادامه ی شرکت خارجی در خاک این کشور تلقی می شود. نمی توان شعبه را به عنوان یک واحد حقوقی مجزا ثبت کرد. همه ی مسئولیت ها متوجه شبعه ی مادر هست و سرمایه ی ضروری نیز از سوی شرکت مادر فراهم می گردد.

 

ثبت شرکت در ایتالیا – حق و تکلیف شعبه در ایتالیا:

 

یک شعبه می تواند:

1- صورت حساب ها را صادر کند.

2- کارمندان را خود استخدام کند.

3- فعالیت های تجاری تحت نام شرکت خارجی انجام دهد.

اگر شعبه در نظر دارد اشخاصی را استخدام کند، باید در اداره ی کار ایتالیا ثبت شود . در زمان تاسیس شعبه درایتالیا، باید سوابق مالیاتی محفوظ شده و شعبه باید حساب ها و دفاتر حسابداری خود را نیز حفظ کند. اسناد حسابداری باید به آژانس درآمد محلی بهمراه مالیات بردرآمد  و مالیات بر ارزش افزوده ارسال شود.

تفاوتی که بین شرکت محلی و شعبه ی خارجی وجود دارد این است که شعبه باید حساب مالی شرکت مادر و گزارش حسابرسی را نیز تهیه کند. قوانین ایتالیا ایجاب می نماید گزارش های مربوط به سود شرکت مادر با ترجمه معتبر ایتالیائی در محل نگهداری شود.

 

ثبت شرکت در ایتالیا – تاسیس شعبه مستقل در ایتالیا subsidiary

 

درایتالیا دو نوع تجارت از سوی سرمایه گذاران خارجی برای استفاده از امتیازات مالیاتی برای سرمایه گذاری خارجی، از سوی این قشر مورد استفاده قرار می گیرد. هم شعبه وجود دارد که ادامه شرکت مادر محسوب می شود هم یک شبعه ی مستقل. اما شبعه ی مستقل دارای این مزیت هست که هیچ مسئولیتی در قبال فعالیت شرکت خارجی اصلی ندارد. شعبه ی مستقل یک واحد حقوقی مستقل می باشد و تصمیمات در خصوص شرکت را خود می گیرد.

 

 

ثبت شرکت در کشور ایتالیا
ثبت شرکت در کشور ایتالیا

 

 

ثبت شرکت در ایتالیا- نحوه سازماندهی شعبه مستقل: subsidiary

 

بسیاری از شعبات مستقل به شکل شرکت های خصوصی یا شرکت های با مسئولیت محدود عمومی سازماندهی و اداره می شوند. به عنوان نمونه سرمایه ی لازم برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود 10 هزار یورو می باشد و مسئولیت سهام داران بسته به سهم شان در سرمایه شرکت می باشد. مدیریت این ساختار نیز شامل یک هیات مدیره که در مجمع عمومی سهام داران تعیین شده اند و افرادی که تجارت را برعهده می گیرند باید عضو شرکت باشند. سهم این نوع شرکت قابل انتقال به عموم نیست.

یک شعبه ی مستقل subsidiary می تواند در قالب شرکت مسئولیت محدود عمومی نیز ثبت شود که در این صورت سهام شرکت مسئولیت محدود عمومی ممکن است به بخش عمومی انتقال یابد و در بازار سهام نیز به ثبت برسد. برای افتتاح این نوع شرکت حداقل یک صد هزار یورو سرمایه ی اولیه لازم می باشد. مدیرعامل شرکت می تواند عضو یا سهام دار این شرکت نباشد.

 

زمان مورد نیاز برای ثبت این شرکت:

 

تشریفات تاسیس شرکت های subsidiary سابسیدیاری در ایتالیا درصورت تحویل اسناد مورد نیاز، بیشتر از 6 روز طول نمی کشد. موسسین نیز باید یه این حقیقت توجه داشته باشند که در طول 30 روز از تصمیم به تاسیس شخصیت حقوقی، شرکت باید در اداره ی ثبت شرکت ایتالیا ثبت شود. 25 درصد سرمایه نیز در یک حساب بانکی نگهداری می گردد.

براساس قوانین ایتالیا شرکت نامه، سند اساسنامه و تصمیم به تاسیس شعبه فرعی subsidiary باید به تایید محضری برسد. علاوه بر اینکه مالیات ثبت باید پرداخت گردد، موسس باید یک حسابنامه و عوارض دولتی را نیز پرداخت نماید.  ثبت شرکت فرعی  subsidiaryدر ثبت شرکت ها تنها در یک روز تکمیل می شود. این ثبت باید به اطلاع اداره کار ایتالیا رسیده شود. ثبت شرکت ها باید حداقل تا 30 روز از تغییرات لیست اعضا اطلاع یابد.

 

خرید شرکت آماده shelf company

 

خرید یک شرکت آماده ، بهترین جایگزین برای یک سرمایه گذار خارجی است که می خواهد فعالیت خود را فورا در ایتالیا آغاز کند. بجای صرف هزینه و وقت و تشریفات بوروکراتیک برای ثبت یک شرکت، می توان یک شرکت آماده به کار را خریداری نمود. البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده فعالیت شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی انجامد و قادر هستید که به سرعت  شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کنید. می توان هم شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت مشترک را انتخاب نمود.

در صورت خرید هریک از آنها، می توانید حتی نام شرکت را به دلخواه خود تغییر دهید. بعد از ثبت شرکت  جدید می توان مجوزهای فعالیت را دریافت کرد و مدیریت جدید، اسناد شرکت جدید شامل شرکت نامه و اساسنامه را امضا خواهند کرد.

خرید شرکت آماده یکی از بهترین انتخاب ها برای فعالیت فوری تجاری محسوب می شود. بعد از امضای اسناد از سوی مدیران جدید، و گشایش حساب بانکی می توان فعالیت شرکت را بصورت طبیعی آغاز نمود. مهمترین جنبه خرید شرکت آماده، انتقال سهام از صاحب اولیه به سهام داران فعلی است  که در محضر رخ می دهد و تثبیت تغییرات  در ثبت شرکت های ایتالیا خواهد بود.

 

مزیت های خرید شرکت آماده شلف:

 

به غیر از فوری بودن نحوه ی انتقال مالکیت شرکت از صاحب اولیه به سهام داران فعلی، سرمایه گذاران خارجی که یک شرکت آماده را خریداری می کنند می توانند از اعتبار بدست آمده در سالهای فعالیت شرکت قبلی بهره مند شوند . بسیاری از طرف های تجاری بدنبال سابقه ی فعالیت شرکت می گردند و برخی نیز تمایلی به امضای قرارداد با شرکت های جدیدالتاسیس ندارند زیرا اعتمادی به تداوم فعالیت آنها نیست. اعتبار شرکت قبلی می تواند هم اعتماد را جلب کند و هم پول بیاورد به شرطی که با مشورت با افراد مجرب و تجزیه تحلیل سابقه ی شرکت، بتوانید یک شرکت معتبر و پاک را خریداری نمایید. از سوی دیگر سابقه ی طولانی فعالیت شرکت، تحصیل اعتبار در نزد بانک ها را نیز آسان می کند و می توان از آن در مقابل بانک ها استفاده کرد.

گاهی اوقات برخی از شرکت ها برای امضای قرارداد با دیگر شرکت ها شرایطی از جمله دوره ی ثابتی از فعالیت شرکت را درج می کنند و به همین خاطر وجود سابقه می تواند این گونه امور را تسهیل کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.