با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شماره مجوز : 51445

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

 

کشور عمان در شرق شبه جزیره ی عربستان و جنوب دریای عمان قرار دارد. عمان به سوئیس خاورمیانه مشهور است و پایتخت این کشور مسقط است. عمان بدلیل پیشینه ی تاریخی و جایگاهی که بر روی نقشه دارد (ارتباط با کشورهای مختلف از طریق راه آهن، جاده، دریا و هوایی) یکی از کشورهای پیشرو در حوزه ی تجارت بین الملل محسوب می شود. لازم به ذکر است که با داشتن پاسپورت این کشور می توان به 43 کشور، آزادانه مهاجرت کرد. همچنین کشور عمان رتبه ی پنجاه و ششم را در رنکینگ جهانی دارد . ثبت شرکت در عمان بسیار امن و مناسب است و نیازی به مراحل پیچیده ی اداری ندارد.

لازم به ذکر است از بین کشورهای Gcc، کشور عمان یکی از باثبات ترین اقتصاد ها را داراست و همچنین این کشور به دلیل نرخ تورم پایین و میزان بودجه مازاد و همینطور سیاست های جدیدی که برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در بخش غیر نفتی اتخاذ کرده است کشور مناسبی برای سرمایه گذاری واخذ اقامت گردیده است.

 

 

ثبت شرکت در عمان
ثبت شرکت در عمان

 

 

ثبت شرکت در عمان و قوانین اخذ اقامت

 

ثبت شرکت در عمان به تنهایی نمی تواند موجب اخذ تابعیت، پاسپورت و اقامت دائم گردد. به دلیل قوانین سخت کشور عمان در این خصوص اقامت این کشور از طریق ثبت شرکت مادامی پابرجا خواهد بود که شرکت ثبت شده برای فرد و دولت سود به همراه داشته باشد.

همچنین از جمله قوانین سختی که کشور عمان برای افراد خارجی دارد، می‌توان به این مورد اشاره کرد که فرد براساس قوانین مدنی کشور عمان در صورتی می تواند تابعیت عمان را دریافت نماید که از تابعیت های قبلی خود انصراف داده باشد.

لازم به ذکر است که پاسپورت عمان در رنکینگ جهانی در رده پنجاه و ششم واقع شده است و فقط می توان با پاسپورت این کشور به ۴۳ کشور، آزادانه سفر کرد.

 

ثبت شرکت در عمان و نقاط مثبت آن

 

ثبت شرکت در عمان دارای مزایایی می باشد که به اختصار در ادامه به مواردی از آن اشاره کرده ایم.

این امکان وجود دارد تا بتوانید نیروی کار ارزان و کارآمد جذب کنید.

کشور عمان در سازمان تجارت جهانی WTO   عضو می باشد.

ارزش ریال عمان بالا می باشد.

اقتصاد این کشور از ثبات خوبی برخوردار است.

امکان تجارت آزاد در این کشور وجود دارد.

کشور عمان از چندین منطقه ی آزاد تجاری و ناحیه ی صنعتی تشکیل شده است که به شرکت های خارجی حق مالکیت بخشیده و تا پنجاه سال آن ها را از مالیات معاف می نماید.

مالیات فرد در این کشور همانگونه که ذکر شد صفر است و این مالیات برای شرکت ها ۱۵℅ است که به میزان کشورهای دیگر مقدار کمی است.

ارائه تسهیلات و مزایای بانکی.

موقعیت مناسب عمان برای تجارت.

توسعه کارآفرینی و غیره.

 

ثبت شرکت در عمان و انواع شرکت

 

 

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

 

شرکتی است که در آن مسئولیت هر سهامدار محدود به یک سهم از کل سرمایه شرکت است. یک شرکت LLC در عمان می بایست حداقل 2 سهامدار داشته باشد ( یکی از آنها باید شهروند عمان یا شهروند کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) یا از شهروندان ایالات متحده آمریکا باشد و باید بیش از 30٪ سهام شرکت به نام وی باشد بعلاوه 1 نفر مدیر اجرایی ) حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک شرکت LLC در عمان یا 150،000 ریال عمانی (تقریبا 390،000 دلار) است. شایان ذکر است که شرکت با مسئولیت محدود در عمان شایع ترین نوع شرکت است که سرمایه گذاران خارجی با ثبت این کشور اقدام به راه اندازی یک کسب و کار در عمان می نمایند.

 

 

 

شرکت سهامی عام

 

شرکتی است که سرمایه آن به عنوان سهام توزیع می شود. سهام یک شرکت سهامی عام در عمان قابل خرید و فروش و معاوضه از طریق بورس است. حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این نوع شرکت در عمان 150،000 ریال عمانی (حدود 390،000 دلار) است. لازم به ذکر است یک شرکت سهامی بدون تأیید وزارت تجارت و صنعت عمان و صدور پروانه ای که گواه آن باشد ، نمی تواند ثبت گردد.

 

 

 

شرکت سهامی خاص

 

شرکتی است که سهام آن برای تجارت عمومی در دسترس نیست و یک شرکت سهامی خصوصی است. برای ثبت یک شرکت سهامی خصوصی در عمان به حداقل 3 سهامدار احتیاج است. ( یکی از آنها باید یک شهروند عمانی باشد که حداقل 30٪ از کل سهام را در اختیار داشته باشد ) و حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی آن 50،000 ریال عمان (حدود 130،000 دلار آمریکا) می باشد.

 

 

 

مشارکت محدود

 

شرکت از نوع مشارکت محدود در عمان می تواند توسط 2 عضو یا بیشتر ایجاد می شود. برای ثبت حداقل به 1 شریک عمومی و 1 شریک محدود نیاز خواهید داشت. شریک عمومی که باید شهروند عمان باشد و در قبال بدهی ها و تعهدات شریک بدون محدودیت در مسئولیت ، مسئولیت دارد. شریک محدود مسئولیت محدودی را به عهده دارد و مسئولیت بدهی ها و تعهدات شرکت فقط به میزان سهم سرمایه اش در شرکت می باشد.

 

 

 

آژانس بازرگانی

 

یک آژانس تجاری یا بازرگانی در عمان شرکتی است که به منظور تبلیغ یا توزیع محصولات یا خدمات یک نهاد خارجی در سلطنت نشین عمان مأموریت دارد. وظیفه اصلی چنین شرکتی صادرات کالا و خدمات توسط یک تاجر عمده خارجی به عمان است. در یک آژانس تجاری در عمان ، نقش یک نماینده تجاری را می توان فقط به یک تبعه عمانی که در اتاق بازرگانی عمان ثبت شده است یا یک نهاد محلی با حداقل 51٪ سهم محلی اختصاص داد.

 

 

 

دفتر شعبه

 

شعبه ای در عمان می تواند توسط یک شرکت خارجی فعالیت خود را آغاز کند که به دنبال افتتاح موسسه در این کشور باشد. برای تشکیل شعبه ، یک عامل محلی برای حمایت از ویزا و مجوزهای عمان مورد نیاز است. شعبه همچنین موظف است از وزارت بازرگانی و صنعت عمان (MOCI) تأییدیه فعالیت بگیرد. از آنجا که یک شعبه یک شخص حقوقی جدا از شرکت مادر خود محسوب نمی شود ، مسئولیت فعالیت ها و تعهدات خود را بر عهده دارد.

 

 

 

دفتر نمایندگی

 

نمایندگی را می توان صرفاً جهت تحقیقات بازار یا اهداف تبلیغاتی آغاز کرد. انجام فعالیتهای بازرگانی یا شغلی در عمان تحت عمان دفتر نمایندگ مجاز نیست. دفتر نمایندگی در عمان لازم است که حداقل 1 فرد منصوب داشته باشد که ساکن عمان باشد.

 

ثبت شرکت در عمان و مراحل ثبت آن

 

مراحل و پروسه ثبت شرکت در عمان به ترتیب و شرح ذیل است :

 

 

1 . نامی برای شرکت خود رزرو کنید 

برای این منظور شما می بایست فرم درخواست خود را به جهت انتخاب و ثبت یک نام منحصر به فرد ( با رعایت هنجارها و قوانین نامگذاری شرکتها در عمان ) به اداره صنعت و تجارت عمان ( MCI ) ارسال و تسلیم نمایید.

 

 

2 . ارسال اسناد شرکت

 

پس از رزرو و تأیید نام شرکت، می بایست اسناد سهامداران و اساسنامه شرکت را به همراه فرم مجوز امضاء و گواهی بانکی تهیه نموده و همه را به اداره صنعت و تجارت ( MCI ) ارسال یا اصطلاحا Submit نمایید.

 

 

3 . ثبت شرکت در اتاق بازرگانی و صنعت عمان ( OCCI )

 

پس از ثبت شرکت در MCI می بایست به منظور رعایت و مطابقت با قوانین و مقررات تجاری مورد نیاز ثبت یک شرکت در عمان آن را در OCCI نیز به ثبت برسانید.

 

 

4 . مصوبه ها و تأییدات لازم را از برخی دوایر دولتی عمان اخذ کنید

 

بسته به ماهیت ، سایز و اندازه فعالیت های بیزینس شما، ممکن است نیاز به اخذ تأییدیه هایی از ادارات عمان داشته باشید. این امر می توانید شامل ثبت و انجام موارد ذیل باشد :

 

 

ثبت نام در اداره مالیات

ثبت نام در پلیس سلطنتی عمان

ثبت نام در وزارت کار یا نیرو بمنظور جذب نیروی کار یا استخدام افراد خارجی و برخورداری از مجوزهای مربوطه برای صدور ویزا یا اسپانسر شیپ بودن

اخذ پروانه شهرداری محلی

اخذ مجوز صادرات/واردات ( در صورت لزوم )

اخذ مجوزهای زیست محیطی ، صنعتی و دیگر مجوزها

 

 

 

5 . طراحی مهر شرکت

 

برای انجام قراردادها و خرید و فروش یا سایر تراکنشهای مورد نیاز یک مهر یا نشان طراحی نمایید.

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در عمان عبارتند از :
  • فرم ثبت شرکت
  • کپی برابر اصل شناسنامه یا گذرنامه معتبر سهام داران و امضاء کنندگان مجاز شرکت
  • یک فرم تأیید امضاء کننده مجاز به انضمام امضاها و اسامی امضاء کنندگان مجاز شرکت
  • اساسنامه
  • مجوز وابستگی با اتاق بازرگانی و صنعت عمان
  • گواهی سپرده اولیه سرمایه شرکت در بانک معتبر
  • طرح کسب و کار ( بیزینس پلن )

 


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.