با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شماره مجوز : 51445

مشاوره رایگان

تحصیل در بلژیک

صفر تا صد تحصیل در بلژیک

 

کشور بلژیک ، کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که پایتخت این کشور شهر بروکسل است.
تحصیل در بلژیک به عنوان چند فرهنگی ترین کشور در اروپا یک تجربه عالی برای تحصیلات بین المللی محسوب می شود.
از سویی کشور بلژیک انتخاب بی نظیری برای گذراندان اوقات فراغت خود جهت گردش و سفر در اروپا است زیرا با آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند مرزهای زمینی دارد.

 

 

تحصیل در بلژیک
تحصیل در بلژیک

 

یکی از راه های مهاجرت به بلژیک ، تحصیل در بلژیک می باشد که وجود دانشگاه های معتبر و امکانات زیاد برای دانشجویان باعث شده تا بلژیک به یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل متقاضیان بین المللی به خصوص دانشجویان آلمانی زبان و فرانسوی زبان تبدیل شود .
به طور کلی می توان گفت که تحصیل در این کشور به علت وجود دانشگاه ها و دوره های انگلیسی و هزینه های پایین تحصیل متقاضیان زیادی دارد .
کسانی که مایل به یادگیری زبان دوم هستند، با تحصیل در بلژیک از فرصت های فراوانی برای انجام این کار در این کشور برخوردار می باشند.
کشور بلژیک برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند، شرایط بسیار مناسبی محیا می سازد و که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب داشته باشند.

 

دانشگاه های بلژیک

سیستم آموزش عالی در بلژیک بر اساس زبان اصلی کشور به دو گروه هلندی و فرانسوی تقسیم شده است. هر دو این جوامع دانشگاهی ساختار مشابه با کشور انگلستان کار می کنند.
دانشگاه ها دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند، اما کالج های دانشگاهی مقطع دکتری را ارائه نمی دهند.
از بابت هزینه ی تحصیل در بلژیک اینکه تحصیل در دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان اغلب به صورت نسبتاً رایگان می باشد تنها تعداد محدودی از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی از دانشجویان هزینه دریافت می کنند.
در دانشگاه های بلژیک دروس توسط اساتید مجرب تدریس می شود امکانات بسیار زیاد و با کیفیتی جهت پیشرفت تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار میگیرد.
علاوه بر آن تمامی دانشجویان به راحتی به کامپیوتر دسترسی دارند حتی دانشجویان در مقاطع تکمیلی تحصیل به کامپیوتر با تمامی تجهیزات از جمله پرینتر و اسکنر به صورت شخصی دسترسی دارند.
از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در بلژیک این است که تشکیل کلاس ها در دانشگاه های بلژیک در ماه های سپتامبر و اکتبر می باشد.
دانشجویان در پایان هر سال تحصیلی جهت ورود به مقاطع بالاتر می بایست در امتحانات پایان دوره شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی می توانند سال تحصیلی بالاتر را شروع کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های بلژیک انگلیسی می باشد.دانشگاه‌های برتر بلژیک به شرح ذیل می باشند:


۱. دانشگاه کاتولیک لوون -هلندی(Katholieke Universiteit Leuven)
۲. دانشگاه گنت (University of Ghent)
۳. دانشگاه کاتولیک لوون -فرانسوی(Université Catholique de Louvain)
۴. دانشگاه آزاد هلندی بروکسل (Vrije Universiteit Brussel)
۵. دانشگاه آزاد فرانسوی بروکسل(Université libre de Bruxelles)دانشگاه گنت بلژیک
دانشگاه گنت بلژیک

 


تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک


تحصیل کارشناسی در بلژیک می تواند فرصتی مناسب برای مهاجرت به بلژیک باشد. دانشگاه های و موسسات عالی آموزشی در کشور بلژیک از لحاظ علمی دارای رنکینگ مناسبی هستند.

طول مدت تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال می باشد و زبان تحصیل در بلژیک به سه زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی است که بسته به دانشگاه متفاوت می باشد .

برای ورود به دوره لیسانس در کشور بلژیک، دانشجو باید در آزمون ورودی شرکت کرده و مدارکی نظیرمدارک هویتی،پاسپورت،ویزای تحصیلی،گواهی تمکن مالی،مدرک دیپلم و ریزنمرات سال‌های قبل،گواهی سلامت، گواهی عدم سوءپیشینه، مدرک معتبر زبان را به دانشگاه ارائه دهد.

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور بلژیک از مجوز کار حدود 10 ساعت بصورت هفتگی دارا می باشند. که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک


دوره کارشناسی ارشد در دانشگاههای بلژیک 2 تا 4 سال است و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک همانند دیگر کشور های جهان می باشد.
که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات تمکن مالی از یکی از بانک های ایرانی، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 یا 6/5 می باشد که بسته به نوع دانشگاه متفاوت است.

دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور بلژیک متشکل از چندین واحد درسی و ارائه پایان نامه تحقیقاتی می باشد. سیستم آموزش کارشناسی ارشد در کشور بلژیک بر پایه تلاش های دانشجو است و اصطلاحاً استاد محور نمی باشد.

شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد که قصد تحصیل در مقطع دکترا دارند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور بلژیک از مجوز کار حدود 20 بصورت هفتگی دارا می باشند. که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک


دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری یا می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند.

با توجه به این نکته که کشور بلژیک برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه مدنظر قرار می دهند، دانشجویان رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکتری در کشور بلژیک در پیش دارند.

قابل ذکر است کسانی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر به پایان رسانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی برخوردارند.

تسلط دانشجویان دوره دکتری علاوه بر زبان انگلیسی به زبان‌های فرانسه و آلمانی، یک امتیاز برای آنها محسوب می شود.

مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری 4 سال می باشد. جهت تحصیل دکتری در  باید یک سوپروایزر به عنوان یک ناظر یا کارشناس ارشد مسئول نظارت بر تحقیقات و پیشرفت تحصیلی و تایید نهایی پایان نامه دکتری داشته باشید .

همانطور که در بالا به آن اشاره شد شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد که قصد تحصیل در مقطع دکتری دارند.

دانشجویان مقطع دکتری کشور بلژیک از مجوز کار حدود 30ساعت بصورت هفتگی دارا می باشند.
که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
دانشجویان در بلژیک
دانشجویان در بلژیک


 

مزایای تحصیل در بلژیکتحصیل در بلژیک دارای مزایای بسیاری برای متقاضیان بین المللی می باشد که عبارتند از :

• کیفیت بالای زندگی در کشور بلژیک
• دارا بودن شبکه حمل و نقل عمومی برای تمام نقاط بلژیک
• اعتبار جهانی دانشگاه های بلژیک
• پایین بودن هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی در بلژیک
• وجود امکانات زیاد در دانشگاه های بلژیک
• وجود اساتید مجرب و معروف جهت تدریس در دانشگاه های کشور بلژیک
• اجازه کار دانشجویی متناسب با مقطع تحصیلی در بلژیک
نحوه درخواست ویزای تحصیلینحوه درخواست برای تحصیل در بلژیک در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است، هر چند تمام برنامه های کاربردی به طور مستقیم با هر موسسه به صورت آنلاین ارائه می شوند.مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بلژیک:

• فتوکپی گذرنامه
• عکس پاسپورت
• مدارک دانشگاهی
• ریز نمرات تحصیلی
• ترجمه اسناد به هلندی یا فرانسوی
• اثبات مهارت زبان
• توصیه نامه
• انگیزه نامه
• رزومه یا CVشرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی بلژیکاگر شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید برای ورود به بلژیک و شروع تحصیلاتتان به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت.
قبل از درخواست ویزای دانشجویی بلژیک میبایست از یکی از دانشگاه های معتبر بلژیک پذیرش گرفته باشید، هزینه های ثبت نام را پرداخت کرد باشید ( اگر با ویزای شما موافقت نشود این هزینه به شما برخواهد گشت).
اگر دانشجوی بین المللی هستید باید با نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری بلژیک در محل زندگیتان مراجعه نمایید.
اخذ اقامت و تابعیت بلژیک بعد از تحصیلاز مزایای تحصیل در بلژیک این است که شما می توانید با پایان یافتن دانشگاه خود، با پیداکردن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید و با توجه به این ویزا شما می توانید در بلژیک اقامت داشته باشید.
اگر فردی به مدت 5 سال اقامت بدون وقفه در بلژیک داشته باشد و تمامی مالیات ها و بیمه ها را پرداخته کرده باشد، می تواند اقامت دائم بلژیک را تحت شرایطی دریافت کند که از جمله شرایط حداقل درآمد ماهیانه تعیین شده در بلژیک می باشد.
درباره اخذ تابعیت بلژیک نیز باید گفت شما مدت 3 سال در این کشور اقامت داشته باشید و ثابت کنید که به یکی از 3 زبان هلندی، فرانسوی و یا آلمانی تسلط دارید.
همچنین از نظر فرهنگی نیز با این کشور مشکلی ندارید و سابقه کیفری نیز در این کشور نداشته باشید.

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک   اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارید می توانید تحصیل در دانمارک را انتخاب کنید . کشور دانمارک بازار مناسبی

مطالعه بیشتر »

مطالب این صفحه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.