با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شماره مجوز : 51445

مشاوره رایگان

مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا که کشوری است با زیبایی های طبیعی برجسته، شگفتی های تاریخی و فرهنگ متنوع غرق در هنر، مد، غذا و موسیقی، مورد توجه متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا واقع شده است.

اما باید بدانید که برای کار در این کشور نیازمند یادگیری مهارت های تخصصی و تسلط کامل به زبان هستید.

این کشور به طور منظم در لیست مقاصد برتر وب سایت های مسافرتی برجسته ی جهان قرار می گیرد و این اصلا تعجب آور نیست، زیرا کشوری است که همه چیز را دارد؛ ترکیبی کامل از جهان باستان که با جامعه ی مدرن دیدار می کند.

 

 

مهاجرت کاری به ایتالیا
مهاجرت کاری به ایتالیا

 

 

 

 

شرایط کار در ایتالیا

 

کار در ایتالیا برای مهاجران انگلیسی زبان مشکلی نخواهد داشت، اما این امر تا حد زیادی به زمینه ی کاری شما بستگی دارد. در برخی از صنایع، صحبت ایتالیایی ممکن است کلیدی در تأمین شغل باشد. اولین چیزی که باید بدانید این است که آیا واجد شرایط کار در کشور هستید یا خیر و برخی از شرایط لازم برای انجام این کار چیست.

در حالی که کارگران اروپایی شانس بسیار کمی برای استخدام در این کشور خواهند داشت، متقاضیان کار غیر اروپایی ابتدا باید شغلی پیدا کنند تا بتوانند برای اجازه ی کار درخواست دهند.

برای یک فرد اروپایی جویای کار در ایتالیا، نیازی به پاسخگویی به بسیاری از شرایط نیست و با توجه به قوانین اتحادیه ی اروپا در مورد رفت و آمد آزادانه ی افراد، دریافت مجوزهای ویژه لازم نمی گردد.

به طور کلی، شما فقط به یک سند یا گذرنامه و شناسنامه ی معتبر و یک شماره ی مالیات و کد رمزی نیاز خواهید داشت. برای دریافت شماره ی مالیات در ایتالیا، باید درخواست خود را با Agenzia delle Entrate صادر کنید.

حتی اگر برای کار و زندگی در ایتالیا به ویزای کار یا اجازه ی کار احتیاج ندارید، باز هم باید در این کشور ثبت نام کنید. این کار را با گزارش حضور خود در کلانتری و پر کردن فرم ها و مدارک لازم انجام می دهید.

اگر قصد دارید بعداً برای اقامت دائم اقدام کنید، انجام این کار به محض ورود به کشور مفید خواهد بود. به این ترتیب اقامت شما در این کشور در اسرع وقت ثبت می شود.

 

 

صنایع موجود در ایتالیا

 
 

بخشهایی مانند غذا، فناوری، مکانیک، نساجی و مواد شیمیایی به مهندسین احتیاج دارند و ممکن است در سالهای آینده 190،000 جای خالی داشته باشند و برخی از کارهای سنتی مانند نجاری و بافندگی نیز مورد نیاز است.

همچنین اگر اهل بخش فناوری باشید، در یافتن جای خالی برای توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه، طراحان تجهیزات رایانه ای یا طراحان سیستم های مخابراتی مشکلی نخواهید داشت.

 

 

مهاجرت کاری به ایتالیا
مهاجرت کاری به ایتالیا

 

 

نحوه ی درخواست کار در ایتالیا

 

 

اطلاعات شخصی مانند نام، مشخصات تماس و تاریخ تولد خود را در بالا اضافه کنید. ملیت خود را نیز اضافه کنید. این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا به کارفرمای شما می گوید آیا واجد شرایط ویزای کار هستید یا خیر.

ممکن است جزئیاتی در مورد واجد شرایط بودن خود داشته باشید، (به عنوان مثال، مجاز به کار در ایتالیا حداکثر تا 20 ساعت در هفته).

تجربه ی حرفه ای خود را دنبال کنید. این لیست باید با آخرین تجربه ی کاری شما شروع شود تا ارائه ی مدرک دانشگاهی و تحصیلی. اگر مربوط به بخش یا شغل شماست، با CV به انگلیسی اقدام کنید. CV را بیش از دو صفحه تحویل ندهید، مگر اینکه موقعیتی که برای آن درخواست می کنید به جزئیات فنی زیادی از جمله مهندسی یا پزشکی نیاز باشد. برای بیشتر مشاغل، کوتاه نگه داشتن CV، کلیدی است.

مهارت های زبانی را نیز ذکر کنید، مخصوصاً اگر  بتوانید ایتالیایی صحبت کنید. به طور کلی زبان ها بسیار ارزشمند هستند، اما دانستن زبان ایتالیایی مطمئناً یک امتیاز بزرگ محسوب می شود.

 

 

 

مهاجرت کاری به ایتالیا
مهاجرت کاری به ایتالیا

 

 

فرهنگ تجارت در ایتالیا

 

آشنایی با فرهنگ تجارت ایتالیا برای موفقیت در محل کار ضروری است. به طور کلی، ایتالیایی ها در مورد زندگی خصوصی و کار، فرهنگ کار متعادل دارند. آنها از گذراندن وقت با خانواده و پیگیری منافع شخصی در زمان خود لذت می برند.

 

 

 

مهاجرت کاری به ایتالیا
مهاجرت کاری به ایتالیا

 

 

نکاتی که درباره ی کار در ایتالیا و در حین مصاحبه باید بدانید:

 

 

هفته ی کاری معمول شما در ایتالیا دوشنبه تا جمعه است.

ساعات کار بدین ترتیب است: معمولاً از 8:00 یا 9:00 تا 18:00 یا 19:00 و با یک ساعت استراحت ناهار که حدود ساعت 13:00 است. بخش دولتی ممکن است ساعات کاری متفاوتی داشته باشد که شامل روز شنبه است.

کارگران ایتالیایی حداقل 20 روز مرخصی استحقاقی دارند، اما این تعداد به قرارداد بستگی دارد.

کد لباس محل کار هم از ملزومات کار در این کشور است چراکه باید به یاد داشته باشید ایتالیا یکی از بزرگترین پایتخت های مد اروپا است و این می تواند در کد لباس کار آنها نیز منعکس شود، تا جایی که آن را حرفه ای می دانند.

همچنین در هنگام مصاحبه با یک کارفرمای ایتالیایی لازم است بدانید که چگونه در این مصاحبه ی شغلی پیش بروید تا در رقابت پیروز شوید. شما قطعاً باید لباس مناسبی بپوشید تا تحت تأثیر قرار بگیرید، البته طبق فرهنگ شرکت.

مقداری تحقیق کنید تا درک کنید که نوع این لباس چیست و در صورت تردید، بیشتر سبک لباس رسمی را هدف قرار دهید.

به یاد داشته باشید که تماس چشمی خوب از نکات ضروری در زمان مصاحبه ی کاری تان محسوب می شود.

وقت شناسي كليدي است. حتی باید هدف شما این باشد که حدود ده الی پانزده دقیقه زودتر از وقت ملاقات خود حضور داشته باشید.

این که آیا قبلاً شغلی را تضمین کرده اید یا هنوز به دنبال آن فرصت هستید، شبکه سازی برای حرفه ی شما ضروری است و شما می خواهید این کار را در ایتالیا انجام دهید.

روش های مختلفی برای برقراری ارتباط حرفه ای با همسالان، کارفرمایان یا مشتریان وجود دارد. شما می توانید در رویدادهای شبکه شرکت کنید، در رسانه های اجتماعی حرفه ای مانند LinkedIn یا ClubIn حضور داشته باشید و به بسیاری از گروه های تجاری در ایتالیا بپیوندید.

 

 

 

برخی از بزرگترین سازمان ها عبارتند از:

 

 

CNA (کنفدراسیون ملی صنعتگران و SME ها)

CONFAPI (کنفدراسیون شرکت های کوچک و متوسط)

کنفکامرسیو

Confindustria

همچنین می توانید به InterNations، بزرگترین جامعه ی جهانی مهاجران اعتماد کنید. شما می توانید یک انجمن InterNations در تورین، جنوا، میلان، پارما، ورونا، فلورانس، بولونیا، پادوا، ونیز و رم پیدا کنید؛ جایی که می توانید به سایر مهاجران متصل شوید و با بازار کار در ایتالیا آشنا شوید.

 

 

 

 

مهاجرت کاری به ایتالیا
مهاجرت کاری به ایتالیا

مطالب این صفحه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.