با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شماره مجوز : 51445

مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان

کشور عمان در حاشیه ی جنوب شرقی شبه جزیره ی عربستان و در مرز دریای عرب و خلیج عمان واقع شده است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور مسقط است که به عروس کشورهای عربی مشهور است. زبان گفتار، عربی (رسمی) است و اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند. همچنین می توان گفت که زبان دوم این کشور، انگلیسی است و اکثر مردم این کشور به آن مسلط هستند. مهاجرت کاری یکی از راه های اخذ ویزا در عمان است. صنایع ماهیگیری، نفت و کشاورزی جزو صنایع پر رونق عمان محسوب می شوند.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

عمان یک مقصد محبوب برای کارگران مهاجر است، اگرچه این امر احتمالاً در صنعت ساخت و ساز و نفت وجود دارد و محدودیت هایی در رابطه با ادغام پرسنل خارج از کشور در جامعه ی عمان وجود دارد: به اتباع خارجی تابعیت داده نمی شود و همچنین نمی توانند مالکیت املاک داشته باشند. دولت در حال حاضر اولویت شهروندان عمان را بر کارگران خارجی ترجیح می دهد، اما هنوز هم در برخی از بخش ها به مهاجران نیاز دارد.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

مهاجرت کاری به عمان – شرایط لازم برای نیروی کار در عمان

 

برای فعالیت های کاری در عمان، ویزای کار و کارت کار الزامی است. توجه داشته باشید که کلیه ی متقاضیان باید با نهاد حمایت کننده، قرارداد کار محلی امضا کنند. قوانین “Omanisation” بر درصد کارمندان محلی حاکم است که باید برای شرکت هایی که خارج از کشور استخدام می کنند وجود داشته باشد. متقاضیان ملی خارجی که متقاضی ویزای کار هستند باید بین 21 تا 60 سال سن داشته باشند.

کارتهای شناسایی و کار برای مدت قرارداد کار محلی متقاضی اصلی حداکثر تا دو سال و با صلاحدید مقامات صادر می شود. کارت ها بدون محدودیت، قابل تمدید هستند اما منجر به اقامت دائم نمی شوند.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

وزارت نیروی انسانی عمان (MOM) همچنان شرکت های عمانی را از استخدام اتباع خارجی در 87 شغل در ده بخش منع می کند. بر اساس مصوبه ی وزیر 2018/38، ده بخش تحت تأثیر عبارتند از: حسابداری و امور مالی، بازاریابی و فروش، اداره و منابع انسانی، بیمه، اطلاعات و رسانه ها، دارو، حمل و نقل هوایی، مهندسی و مشاغل فنی. کارفرمایانی که در اداره عمومی توسعه ی شرکت های کوچک و متوسط ​​یا اداره ی عمومی بیمه ی اجتماعی (PASI) ثبت نام کرده باشند از این ممنوعیت معاف هستند.

مجوز اشتغال (کارت اجازه ی کار) و کارت شناسایی برای اتباع شورای همکاری خلیج فارس برای انجام هرگونه فعالیت کاری در عمان لازم است. توجه داشته باشید که کلیه ی متقاضیان باید با نهاد حمایت کننده، قرارداد کار محلی امضا کنند.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

مهاجرت کاری به عمان – شرایط مهاجرت کاری به عمان

صنعت ساخت و ساز همیشه یکی از فاکتورهای اصلی اقتصاد عمان بوده است، بنابراین اگر شما دارای مدرک مهندسی هستید، می توانید با سهولت نسبی استخدام شوید، به ویژه اگر مهارت های تخصصی دارید. کمبود مهارت در بخش ساخت و ساز هنوز اقتصاد عمان را آزار می دهد.

همچنین تقاضا برای معلمان واجد شرایط TEFL (آموزش انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) در بخش خصوصی وجود دارد: برنامه ی درسی در برخی از مدارس خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می شود، بنابراین اگر مدارک لازم را داشته باشید ممکن است در رشته هایی غیر از انگلیسی کار کنید.

تاکنون عمان به عنوان مقصد اصلی TEFL دیده نشده است اما در اینجا فرصت های قابل توجهی وجود دارد و این بخش در حال رشد است. حقوق و دستمزد رقابتی است و هزینه های زندگی می تواند نسبتاً کم باشد، بنابراین اگر می خواهید پس انداز کنید، فرصت هایی برای انجام این کار وجود دارد.

همچنین اگر در تدریس برنامه هایی مانند آزمون های انگلیسی کمبریج یا IELTS (سیستم بین المللی آزمایش زبان انگلیسی) تجربه دارید، ترجیح داده می شود: آزمون انگلیسی برای تحصیل، مهاجرت یا کار.

برخی از تجربه های تدریس در آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) نیز مفید خواهد بود. این مهارت های تحلیلی، نوشتاری، کمی، کلامی و خواندن را به انگلیسی نوشتاری برای استفاده در پذیرش برنامه های مدیریت تحصیلات تکمیلی، مانند MBA ارزیابی می کند.

همچنین اگر در آموزش زبان انگلیسی برای بخش های خاص مانند تجارت و امور مالی تجربه داشته باشید، ممکن است راحت تر کار پیدا کنید. اگر بچه دار می شوید، در دوره ی قبل و بعد از زایمان حق 50 روزه با پرداخت کامل حق مرخصی زایمان را خواهید داشت. این نمی تواند بیش از سه بار در طول خدمت شما با همان کارفرما استفاده شود.

همسر شما مجاز است با شما به عمان بیاید، اما در صورت تمایل به کار، باید ویزای کار جداگانه درخواست کند.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

مهاجرت کاری به عمان – ساعات کاری در عمان

ساعات کار معمول در عمان بین 40 تا 48 ساعت در هفته است و از 8.30 / 9.00 صبح تا 5.30 / 6.00 بعد از ظهر ادامه دارد. شرکت شما ممکن است ساعات کار کمتری در ماه رمضان کار کند اما این فقط در مورد پرسنل اسلامی اعمال می شود. جمعه روز نماز اسلامی است، بنابراین این روز اصلی استراحت شما، همراه با پنجشنبه یا شنبه است.

اگر به مدت 6 ماه در محیط اداری کارفرمای خود کار کرده اید، به شما 30 روز مرخصی استحقاقی سالانه تعلق می گیرد. همچنین در هفته 2 روز تعطیلی خواهید داشت.

 

مهاجرت کاری به عمان
مهاجرت کاری به عمان

 

متقاضیان برای اخذ ویزای کار عمان و مهاجرت کاری به این کشور می توانند با بررسی شرایط مورد نیاز این کشور برای استخدام نیروی کار متوجه این موضوع شوند که آیا رشته و تخصص آن ها جزو رشته های مورد نیاز عمان است یا خیر، چراکه کشور عمان که در سال های اخیر با روند رو به رشدی در حال پیشرفت است و به یکی از مقاصد محبوب برای کار در بین ایرانیان شناخته شده است.

 

تصویری از عمان
تصویری از عمان

 

مطالب این صفحه


آدرس اینستاگرام

2 نظر

 • متخصص گوش حلق بینی
  با ۷ ماه سابقه کار در کلینیک المغربی عمان
  همه مدارک آماده با ۲۰ سال سابقه کاری
  در حال حاظر به دلیل عدم رضایت شغلی نیازمند کار در یک مرکز بهتر
  میباشد
  آیا شما میتوانید کمک کنین

  • سلام وقت بخیر
   برای مشاوره تخصصی و کسب اطلاعات بیشتر لطفا شماره خودتون را به آدرس اینستاگرام (@mohajerat.vokalairanian) ارسال کنید یا در واتس اپ یا skype به شماره 09351702300 پیام دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.